1- Sağlıklı Bir Yaşam: Düzenli bir beslenmeyle desteklenecek spor aktiviteleri sağlıklı bir yaşamın temelidir. Ayrıca, günümüzde bilgisayara daha fazla bağımlı hale gelen çocukların ihtiyaç duyduğu fiziksel aktiviteler sporla karşılanmış olacaktır.

2- Özgüven: İlgilendikleri sporda zaman içerisinde kaydedilen ilerleme ve anne-babaların bu süreçte verdikleri destek sayesinde çocukların özgüveninde artış sağlanacaktır.

3- Hedef Koyma: Çocukların, ilgilendikleri sporla ilgili kendilerine bir hedef belirlemeleri ve belirledikleri bu hedefler uğruna çaba sarf etmeleri, çocukların hayatlarının diğer alanları için de bazı hedefler belirlemesine ve bu yönde çalışmasına yardımcı olmaktadır. Bu sayede çocuklar ilerde daha başarılı bireyler haline gelecektir.

4- Takım Çalışması: Birçok iş ilanında çalışacanda aranan nitelikler arasında her zaman takım çalışmasına yatkın olmak vardır. Sporla çocuklar takım çalışmasını öğrenmekte, kendi eylemlerinin diğer insanların eylemlerini nasıl etkilediğini gözlemleme olanağı bulmaktadır. Belki de hiç anlaşamayacağı insanlarla, belli hedefler söz konusu olduğunda nasıl uyumlu hareket edeceğini görmek, çocukların iş hayatında karşılaşabileceği birçok problemin üstesinden gelmesine yardımcı olacaktır.

5- Sosyalleşme: Spor, insanlarla olan sosyal ilişkilerin geliştirilmesine katkı sağlamaktadır. Özellikle içine kapanık çocukların sosyalleşmesinde sporun büyük tesiri olmaktadır.

6- Zamanı Daha İyi Kullanma: Sporun günlük aktivite haline getirilmesiyle çocuğunuzun zamanını daha iyi kullandığını gözlemlemeye başlayacaksınız. Spor, çocukların zaman yönetimi ve sorumluluklar arası önceliklendirme gibi kabiliyetlerinin geliştirilmesine yardımcı olmaktadır.

7- Zorlukların Üstesinden Gelme: Herkesin problemleri vardır ve herkes hata yapar. Ancak hatalarla ve problemlerle başa çıkılması mutluluğu ve hayat kalitesini doğrudan etkiler. Sporda hataların minimize edilmesi ve tekrarlanmaması için çaba sarf edilmekte, yapılan hatalar gereğinden fazla büyütülmemektedir. Çocuğunuzun spor sayesinde edinebileceği bu anlayış biçimi çocuğunuza daha mutlu bir hayatın kapılarını açacaktır. 8- Eğlenme: Spor, her şeyden önce eğlencedir. Spor, hem çocuklar için hem de anne-babalar için önemli bir eğlence kaynağıdır. Sporun tadını çıkarmak ve hayata pozitif bakmak çocuğun ve anne-babanın mutluluğunu artıracaktır. Tüm bunların yanısıra branşlarında millilik ünvanı kazanan sporcular; üniversiteye girişte yasal olarak tanınan haklardan faydalanmakta ve millilik bursu almaya hak kazanmaktadırlar.