İzcilik

İzcilik, gönüllü, uluslararası, üniformalı bir gençlik faaliyetidir. Çeşitli yaş gruplarındaki çocukların ve gençlerin zihinsel, bedensel, sosyal, ve ruhsal gelişmelerine katkıda bulunan, yapıcı, yaratıcı yeteneklerinin geliştirilmesi için gerekli çabaları içeren, onları ülke kalkınmasının temeli olan bilgi ve becerilerle donatmayı hedef alan, manevi özelliklerinin ortaya çıkmasını sağlayan, bir eğitim aracıdır. Bu özellikleri ile izcilik, öğretim olmaktan çok uygulamalı bilgi ve beceri kazandıran eğitim karakterinde bir faaliyettir.

Karate

Karate : Günümüzde karate, bir federasyonu olan, olimpik ve modern bir spor. Bu sporu farklı kılan “do” yani felsefesi. Do, asaleti ve alçakgönüllülüğü temsil ediyor. Bu sporu uygulayanlar, usta-çırak ilişkisi içinde karakterlerindeki saldırgan ve olumsuz yönlerden arınıyorlar. Karate-do, nezaket, saygı ve sevgi üzerine kurulu.

Kick Boks

Kick Boks: Kick Boks tarihsel olarak Karate, Thai Boks (Tayland Boksu) ve batı boksu sporlarından geliştirilmiş, genellikle kendini savunma amacıyla, tekme ve yumruğa dayalı ayakta yapılan bir dövüş sporudur.

Masa Tenisi

Masa Tenisi: Masa tenisi sporu terleme yoluyla vücuttaki toksinleri atar, kasları doğal yoldan çok uyumlu şekilde komple çalıştırır. Sosyal İlişkilerin gelişmesini ve kendine güven duygusunun artmasını sağlar. Çok sayıda motor beceriyi geliştirdiği için kişide hemen hemen tüm spor dallarına yatkınlık kazandırır. Ayrıca Ani karar verme ve reaksiyon gösterme yeteneklerini geliştirir.

Hentbol

Hentbol: Bir takım sporu olan hentbol Ruh ve beden sağlığını olumlu yönde etkiler.Dayanıklılığa ve esnekliğe etkisi vardır.Hareket anında düşünmeyi öğretir.Özgüveni ve planlı olmaya iter.İnsanda sorumluluk duygusu yaratır.Takım olmayı öğretir

Atletizm

Atletizm dünyanın eski sporu ve diğer sporların temelidir. İnsanın koşma, yürüme, atma ve atlama gibi en doğal hareketlerindeki gücünü, dayanaklılığını, süratini, çabukluğunu ve hünerlerini geliştirmek için yaptığı çalışmalara, kurallara bağlanmış spor yarışmalarının tümüne Atletizm denir.

Güreş

Türk İslam Kültürünün En Önemli yapıtaşlarından Olan Güreş Sporu; Gücün ve zekanın yanı sıra Usta-Çırak İlişkisiyle saygının ve ahlakın geliştirildiği, Peygamber efendimizin bizzat yaptığı Ata sporumuzdur. Günümüzde güreş;  minderde  Serbest ve Greko-Romen Çayırda yağlı Ve Karakucak güreşiolarak yapılmaktadır.

Taekwondo

Taekwondo (Tekvando) : Mantığın döğüş sanatı olarak tabir edebileceğimiz  Taekwondo Dünyanın en eski savunma sporlarından biridir. Tekvando eğitim, kişiye kendine güven, soğukkanlılık, fedakarlık ve alçak gönüllülük öğretir.

Wushu

 

Wushu; savaşma sanatı veya fiziksel yetenek anlamına gelmektedir. Gerçekte, saldırı ve savunmanın yanında akrobatik kareografik hareketler ve Uzakdoğu felsefesi ve Kung-Fu da Wushu adı altında toplanır. Bununla beden ve ruhun uyumu sağlanır. Kişisel gelişimin, iradenin ve öğrenme kabiliyetinin güçlenmesi ve hoşgörülü davranış biçimi sağlanır.